W jaki sposób przechowywać leki w aptece? Na co należy zwrócić uwagę? Czy potrzebne jest wzorcowanie urządzeń pomiarowych?

Monitorowanie warunków przechowywania leków

W aptekach odpowiednie przechowywanie leków jest kluczowe dla ich skuteczności i bezpieczeństwa. Szczególnie istotne jest monitorowanie temperatury, ponieważ wiele preparatów, takich jak szczepionki, wymaga przechowywania w ściśle określonych warunkach.

Leki przechowywane w niewłaściwej temperaturze mogą stracić swoje właściwości, co może prowadzić do nieskutecznego leczenia. Dlatego apteki muszą monitorować temperaturę w lodówkach oraz w pomieszczeniach, gdzie przechowywane są leki. Systemy monitorowania temperatury, takie jak oferowany przez iPomiar, zapewniają ciągłą kontrolę warunków przechowywania, ustalanie progów alarmowych oraz generowanie raportów.

Zobacz jak wygląda zestaw – klik

Korzyści dla Aptek

Monitorowanie temperatury za pomocą systemu iPomiar przynosi liczne korzyści, takie jak:

  • Zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych leków,
  • Automatyczne powiadomienia w razie problemów formie powiadomienia w aplikacji, wiadomości e-mail lub SMS,
  • Łatwe generowanie raportów zgodnych z wytycznymi,
  • Długoterminowe archiwizowanie danych pomiarowych,
  • Każde urządzenie posiada świadectwo wzorcowania.

Akty prawne

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki oraz Wytycznymi z dnia 7 marca 2013 r. w sprawie Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej dotyczącej produktów leczniczych do stosowania u ludzi (2013/C 68/01) nakłada na apteki obowiązek posiadania wyposażenia do całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności w magazynach leków i suplementów, w komorach przyjęć oraz w lodówkach do przechowywania leków i szczepionek.

| ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 27 października 2022 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki:

2. W aptece zapewnia się:

1) w pomieszczeniach, w których sporządza się leki recepturowe i apteczne oraz produkty lecznicze homeopatyczne, oraz w pomieszczeniach, które służą do przechowywania produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, surowców farmaceutycznych i wyrobów medycznych, wyposażenie do całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności,

2) w urządzeniach chłodniczych, które służą do przechowywania produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, surowców farmaceutycznych i wyrobów medycznych, wyposażenie do monitorowania temperatury – mające świadectwo wzorcowania wydane przez akredytowane laboratorium wzorcujące oraz system umożliwiający odpowiednio zapis temperatury lub wilgotności oraz powiadamianie o przekroczeniach w zakresie parametrów temperatury lub wilgotności.|

| Wytyczne z dnia 7 marca 2013 r. w sprawie Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej dotyczącej produktów leczniczych do stosowania u ludzi | Rozdział 3 – POMIESZCZENIA I SPRZĘT

3.2.1. Kontrola temperatury i otoczenia
Należy posiadać odpowiednie wyposażenie do kontrolowania otoczenia, w którym przechowywane są produkty lecznicze, oraz wprowadzić stosowne procedury. Pod uwagę należy wziąć następujące czynniki środowiskowe: temperaturę, światło, wilgotność i czystość pomieszczeń.

Przed rozpoczęciem korzystania z obszaru magazynowania należy przeprowadzić wstępne mapowanie temperatury w reprezentatywnych warunkach. Sprzęt do monitorowania temperatury należy rozmieścić przy uwzględnieniu wyników mapowania, tak aby urządzenia monitorujące znalazły się w miejscach, w których występują skrajne wartości fluktuacji temperatur. Mapowanie powinno zostać powtórzone, jeżeli wymagają tego
wyniki oceny ryzyka, oraz w każdym przypadku, gdy są wprowadzane istotne zmiany infrastruktury lub sprzętu do kontrolowania temperatury. W przypadku małych pomieszczeń o powierzchni kilku metrów kwadratowych, w których panuje temperatura pokojowa, należy przeprowadzić ocenę potencjalnego ryzyka (np. związanego z grzejnikami) i na jej podstawie rozmieścić urządzenia monitorujące temperaturę.|

Wzorcowanie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, apteki muszą używać wzorcowanych rejestratorów temperatury i wilgotności do monitorowania produktów leczniczych. W zestawie oferowanym przez iPomiar, otrzymują Państwo certyfikaty potwierdzające poprawność działania rejestratora RT1 mini w temperaturze 5°C oraz rejestratora RTH1 mini w temperaturze 20°C i wilgotności 40%.

Badania są przeprowadzane przez akredytowane laboratorium zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Wzorcowanie zapewnia zgodność z przepisami i bezpieczeństwo przechowywanych leków.

Automatyczne raportowanie warunków przechowywania

System iPomiar umożliwia łatwe generowanie raportów, które wizualizują dane zebrane przez rejestratory w wybranym okresie. Raporty można eksportować w formatach PDF lub CSV, co ułatwia ich przechowywanie i analizę. Dodatkowo, iPomiar pozwala na konfigurację automatycznych raportów, wysyłanych na e-mail z wybraną częstotliwością, na przykład codziennie, tygodniowo lub miesięcznie. Raporty te zawierają szczegółowe pomiary oraz informacje o zdarzeniach, takich jak przekroczenie progów alarmowych.

Jak działa system iPomiar?

System iPomiar.pl oferuje zaawansowane monitorowanie temperatury i wilgotności, kluczowe dla aptek. Dane pomiarowe są regularnie przesyłane na serwer, możesz ustalić czas próbkowania w zależności od Twoich potrzeb co 30 sek, 1 min, 15 min, 30 min, 1 h, 12 h oraz co 24 h, zapewniając stały dostęp do informacji z poziomu aplikacji lub portalu iPomiar.pl. Urządzenia umożliwiają ustawienie progów alarmowych. Kiedy alarm zostanie przekroczony zostaje wysłane powiadomienie w aplikacji, poprzez wiadomość e-mail lub SMS. Wszystkie przekroczenia alarmowe są uwzględnione w generowanym raporcie, który zawiera liczbę i wartość przekroczeń temperatury, co ułatwia zachowanie zgodności z przepisami i zapewnienie bezpieczeństwa leków.

Monitorowanie warunków przechowywania leków w aptekach jest niezbędne dla zapewnienia ich skuteczności i bezpieczeństwa. System iPomiar oferuje kompleksowe rozwiązania, które ułatwiają spełnianie wymogów prawnych i zapewniają ciągłą kontrolę nad warunkami przechowywania leków. Dzięki automatycznym raportom i powiadomieniom, apteki mogą efektywnie zarządzać przechowywaniem leków, zapewniając najwyższy standard opieki farmaceutycznej.

System pozwala na generowanie raportów zgodnych z zaleceniami SANEPIDu.